JAK OSZCZĘDZAĆ NA ...


Jak oszczędzać na telefonie 


Komunikacja z innymi od zawsze była ważną potrzebą człowieka a  wykorzystywanie do tego telefonu stacjonarnego lub komórkowego jest  tego podstawą . Niestety jest to również znaczący wydatek w budżecie każdej polskiej rodziny. Zobaczmy, jak oszczędzać na telefonach i połączeniach telefonicznych.Jeśli chcesz przeczytać ten  artykuł zajrzyj poniżej


PRZENIESIONY POD ADRES:
Jak oszczędzać będąc nastolatkiem ?


Każdy młody człowiek ma swoje potrzeby , na które często kieszonkowe od rodziców nie wystarcza. Chce częściej wychodzić z przyjaciółmi, kupić bluzkę, która nie bardzo podoba sięmamie czy tez doładować telefon. Wszystkie te działania wymagają pieniędzy, a nie zawsze rodzina z takich czy innych względów chce finansować takie„zachcianki”. Będąc nastolatkiem możesz także zacząć oszczędzać niewielkie kwoty pieniędzy, które pozwolą Ci zakupić to o czym marzysz .

Jak to zrobić?

- oszczędzanie to nie kara.

Dla wielu nastolatków nauka oszczędzania jest trudna, ponieważ jest to ograniczenie, któremu nikt z wielką chęciąsię nie poddaje. Zwłaszcza , że od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do tego , że wydatek to nagroda, a brak wydatku to kara. Czas uświadomić sobie , że oszczędzanie to nie ujma a efekt w postaci wymarzonego zakupu rekompensuje czas oczekiwania na niego. Pamiętaj , że szczęście przynosi droga do celu a nie sam cel i o wiele bardziej cieszy coś na co trochę czasu poświęcimy niż otrzymanie tego od razu . Przy okazji jeśli oszczędzania nauczymy się za młodu z dobrymi nawykami i zastrzykiem gotówki wkroczymy w dorosłe życie.


- stwórz swój plan finansowy


Opracuj swój plan finansowy określając swoje przychody i wydatki. Jeśli Twoi rodzice regularnie przekazują Ci kieszonkowe zalicz je do tygodniowych przychodów stałych . Natomiast jeśli otrzymujesz nieregularne kwoty od rodziny czy też zarabiasz od czasu do czasu np. udzielając korepetycji zalicz je do tygodniowych przychodów zmiennych . Potem zobacz ile tygodniowo wydajesz z tych pieniędzy na kino i spotkania w gronie znajomych. W ten sposób ustalisz swój tygodniowy budżet i zorientujesz się czy w danym tygodniu będzie Cię stać na dodatkowe zakupy czy też wyjścia.

- zapłać najpierw sobie


Jest to j najważniejsza zasada finansów osobistych. Na czym polega? Po prostu na zmianie kolejności wydatków. Zazwyczaj najpierw opłacamy rachunki , potem wydajemy na przyjemności, a na końcu myślimy o oszczędzaniu, na które zazwyczaj nie starcza pieniędzy. Zasada „Najpierw płać sobie” opiera się na przesunięciu oszczędności na początek tej kolejki. 10% naszych dochodów odkładaj do skarbonki czy tez na konto w banku a z reszty opłacaj inne wydatki. Na początku stosowania tej zasady będziesz się czuć nieswojo lecz później mając ciągły zapas gotówki będziesz mieć satysfakcjęa Twoja motywacja i zadowolenie będącoraz większe.

- wyznacz i zwizualizuj cel


Każdy o czymś marzy i na co chce przeznaczyć odłożone pieniądze. Jeśli nie masz takiego celu, warto o nim pomyśleć . Pamiętaj nie ma rzeczy nie możliwych do osiągnięcia. Określony cel pomoże Ci w procesie oszczędzania i za każdym razem, gdy dopadnie Cię pokusa wydania kwoty przeznaczonej na oszczędzanie, po prostu przywołaj w swojej wyobraźni upragnioną rzecz o której marzysz. Zwizualizuj nie tylko cel, ale także drogę do niego. Umiejętność wizualizacji, czyli tworzenia obrazów w głowie o upragnionym celu, to umiejętność niezwykle ważna dla osiągnięcia go. Tworząc wizualizację nastawiamy swój mózg na działanie w jakimś określonym przez nas kierunku.


- sprawdzaj możliwości i zapisuj wydatki


Przed dokonaniem zakupu warto zobaczyć ile dana rzecz kosztuje w kilku sklepach. Sprawdź przy pomocy porównywarek internetowych takich jak np. ceneo.pl, skąpiec.pl, czy nokaut.pl. cenę danego produktu w sklepach internetowych . Przy droższym zakupie można zaoszczędzić nawet kilkaset zł. Codziennie lub kilka razy w tygodniu rób listę wydatków . Wpisuj w zeszyt , telefon lub arkusz kalkulacyjny w komputerze wszystkie swoje wydatki . w ten sposób zobaczysz czy wszystkie kupione przez ciebie rzeczy były potrzebne. Dzięki uzyskaniu informacji o tym, na co wydajesz pieniądze, dużo łatwiej będzie Ci nimi j zarządzać .
PAMIETAJ

Oszczędzanie to przydatna umiejętność i nie zależy ona od tego ile dochodu osiągamy ale od tego czy za młodu nauczyliśmy się oszczędzaći czy stało się to naszym nawykiem czy też nie.


Jak oszczędzać na …muzyce?

W Polsce ceny nowości płytowych spadają bardzo wolno, nawet stare płyty w sklepach muzycznych nie są tanie bo kosztują nawet ok 70 zł . No właśnie dobra muzyka się nie dezaktualizuje i nie traci na wartości.

Jak nie przepłacać???

- streaming

Jeśli podoba Ci siętylko kilka utworów na danej płycie lub jedna piosenka nie przepłacaj kupując całą płytę i skorzystaj z bazy zgromadzonej na serwisach internetowych.

Deezer - Dzięki tej aplikacji możesz słuchać swojej muzyki gdziekolwiek i kiedy tylko masz na to ochotę. Przeglądaj katalog z ponad 35 milionami piosenek w swoim komputerze, tablecie i telefonie. Możesz przechowywać swoją muzykę w jednym miejscu i mieć je zawsze pod ręką.

Korzystając z oferty Deezer masz 30 dni bez zobowiązań za darmo.

Później sprawdź podobny serwis…

Sportify – tu możesz bezpłatnie odtwarzać utwory wykonawców lub z playlisty na urządzeniu mobilnym. Wada to losowe odtwarzanie piosenek i reklamy…ktoś niestety musiał za to zapłacić. Reklamy można pominąć ale tylko 6 razy w ciągu godziny na urządzeniu mobilnym. Skorzystaj z promocji wersji premium i słuchaj muzy bez reklam przez 2 miesiące . W tej wersji nie musisz mieć dostępu do Internetu :-)

- można równieżskorzystać z portali wymiany muzyki takich jak na przykład Napster czy Chomikuj ale nie daje to tyle satysfakcji co inne serwisy J

- sklepy internetowe

Jeśli jesteś prawdziwym fanem muzyki i robisz ze swych płyt kolekcję delektując się przy tym okładkami, wydrukowanymi tekstami czy też dodatkami chcąc zaoszczędzić skorzystaj właśnie z nich . Sklepy internetowe takie jak itunes; amazon; fan.pl ; mystyc.pl ; dobramuzyczka.pl oferują płyty po promocyjnych cenach.

- serwisy aukcyjne

Serwisy aukcyjne są jednym z najpopularniejszych miejsc na dokonywanie tanich zakupów płyt winylowych i cd . Sprzedaż odbywa się na zasadzie stałej ceny lub licytacji przedmiotów. Można tu znaleźć dosłownie wszystkie rodzaje muzyki i dyskografie prawie wszystkich wykonawców . Ceny są konkurencyjne i prawie zawsze do negocjacji po wcześniejszym kontakcie ze sprzedającym. Szukając płyt zajrzyj tu: allegro , olx; ebay , kiermasz ; odeo ; yahoo- audiotele

Jeśli zależy ci na całkowicie darmowym słuchaniu muzyki włącz radio lub telewizor.

Podstawowe stacje radiowe czy telewizyjne oferują jednak dużo różnorodnej muzyki często przerywanej wiadomościami , reklamami czy wypowiedziami polityków. Jeśli chcesz się skoncentrować na jednym gatunku włącz internetowe radio. Internetowe radia tematyczne zaspakajają różnego typu gusta i upodobania muzyczne . W danym radiu odtwarzany jest tylko jeden gatunek muzyki często powiązany również z latami w których on powstał. Adresy pod którymi można znaleźć zestawienia kanałów tematycznych : eradia.net/radiostacje.html; stacje.portalradiowy.pl/; radiointernetowe.com.pl/.

Alternatywą dla telewizji , w której musisz oglądać to co ktoś ci puszcza jest nasz„dobry stary „ YouTube . A korzystając z aplikacji uListen możliwe jest odpalenie materiału audio z klipu na YouTubie i zminimalizowanie go na pasek powiadomień. Aplikacja ta ponadto pozwala na wyszukiwanie utworów , tworzenie playlist oraz pauzowanie odtwarzania prosto z tego paska. uListen to doskonały wybór dla miłośników muzyki na smartfonach ceniących prostotę i dobrą jakość.
Jak oszczędzać na… książkach


Kończy się rok szkolny ale wakacje szybko przeminą i znów będzie trzeba wrócić do szkoły… jest to ciężki czas nie tylko dla dzieci ale i dla rodziców ponieważ kumulują się wydatki na przybory szkolne i książki... Poniżej przedstawiam wskazówki na oszczędności na podręcznikach szkolnych ale nie tylko…
ü unikaj nowych wydań

Jeżeli szkoła postanowiła przyjąć najnowsze wydanie danej książki upewnij się, że istnieją znaczne różnice w tekście między starą a nową wersją… Zazwyczaj dodatki i nowe treści można znaleźć na ostatnich stronach, które należy sprawdzić przed zakupem. Jeśli różnice dotyczą tylko papieru , fotografii lub przypisów daj sobie spokój kup starą wersję a ostatnie różniące się rozdziały skseruj…


ü kupuj używane książki

Poprzez zakup używanych książek można zaoszczędzić nawet do 80% ceny nowego podręcznika – jest to najbardziej skuteczny sposób, aby zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza wśród uczniów szkół średnich i studentów.

Używane książki można kupićw szkołach pod koniec roku szkolnego oraz na pchlich targach, organizowanych w wielu miastach, kontaktując się ze studentami wyższych roczników poprzez tablice ogłoszeń lub Internet. Dla nich jest to też dobry sposób na dodatkowe pieniądze dlatego chętnie odsprzedają swoje podręczniki , notatki i teksty.

Gdzie w Internecie można kupić używane książki?

Na przykład na Sprzedamksiazki.pl , olx.pl , bukeo.pl , buksi.pl
ü kupuj książki on-line

Porównaj ofertę księgarni internetowych–poproś o indywidualną wycenę wszystkich potrzebnych książek i wybierz najlepszą ofertę . Różnice cenowe pomiędzy księgarniami sięgają nawet 30% a przecież zakup książek online jest bardzo prosty. W domu znacznie szybciej odwiedzisz kilka księgarni internetowych lub wyślesz email do księgarni stacjonarnych z propozycją wyceny interesujących Cię woluminów ;-). Wirtualne księgarnie online są bardzo przestrzenie-odpowiadają setkom stojaków z prawdziwymi książkami a w ciągu 24 h są gotowe do spakowania i wysyłki. Przy zakupie większej ilości księgarnie bardzo często oferują rabaty lub rezygnują z opłat za przesyłkę.
ü Korzystaj z bibliotek

Zapewne każdy sobie zdaje z tego sprawę z tego , że nie wszystkie lektury czy też książki specjalistyczne trzeba kupować . Obecnie biblioteki znacznie rozszerzają swoją ofertę i tam także można wypożyczyć nowe wydawnictwa poszczególnych autorów. Aby usprawnić poszukiwania książek biblioteki miejskie przygotowały internetową wyszukiwarkę , która działa na zasadzie udzielenia nam informacji na temat : która z bibliotek jest w posiadaniu danej pozycji i czy jest ona obecnie dostępna lub do kiedy jest wypożyczona . Dlatego osoby, poszukujące danego wydawnictwa od razu wiedzą do którego oddziału biblioteki się udać .
ü Korzystaj z e-booka i audiobooków

Korzystanie z e-booków, albo audiobooków jest bardzo dobrą opcją dla wszystkich tych, których którzy chcą zaoszczędzić czas i pieniądze . Aby skorzystać z e-booków potrzebne jest posiadanie czytnika, tabletu albo chociaż smartfonu z dużym wyświetlaczem – tutaj przy zakupie dostajemy książki gratis lub możemy je darmowo ściągnąć z poniższych serwisów . Zaś korzystanie z audiobooków jest bardzo wygodne, bo można zgrać sobie dźwięk na komputer czy telefon i przesłuchiwaćje na przykład w drodze do pracy czy też podczas biegania . Ponadto wersje elektroniczne wydawnictw są tańsze od papierowych wersji z racji tego, że nie trzeba ich drukować.

Przykładowe serwisy darmowych e-booków : nexto.pl ; woblink.com; ebook4all.pl; czytajzafree.pl

Przykładowe serwisy darmowych audiobooków: wolnelektury.pl; sluchowiska.ugu.pl;audiobookimp3.fora.pl

Jak oszczędzać na… filmach


BLOG PRZENIESIONY POD ADRES:
Jeśli chcesz przeczytać ten  artykuł zajrzyj poniżejJak zaoszczędzić … na  zdjęciach  ślubnych

Kiedy zaczynacie organizować ślub i wesele, dowiadujecie się jak wiele jest wydatków i jakie bajońskie sumy pojawiają się przy kolejnych podwykonawcach. Na czym zaoszczędzić? Wybór należy do was ale dzisiaj o opiszę jak zaoszczędzić na zdjęciach. 

Kosmetyki

Zakup markowych  kosmetyków zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Jak jednak oszczędzić na markowych  kosmetykach?Korektor z pędzelkiem YSL - tańszy odpowiednik to  korektor marki L'Oreal

BLOG PRZENIESIONY POD ADRES:
Jeśli chcesz przeczytać ten  artykuł zajrzyj poniżej

ŚLUB  I WESELE

Organizacja ślubu i wesela zawsze wiąże się z dużymi wydatkami.
Jak jednak oszczędzić na tej uroczystości?
        
BLOG PRZENIESIONY POD ADRES:


Jeśli chcesz przeczytać ten  artykuł zajrzyj poniżej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz